Niech nauczą nas drzewa

"Niech nauczą nas drzewa" to projekt partnerski Grundtviga, w ramach którego w dniach 4-8 nasze stowarzyszenie było reprezentowane przez Andrzeja na wyjeździe do Czech.

Projekt dotyczy wymiany doświadczeń między partnerskimi organizacjami zajmującymi się edukacją ekologiczną ze szczególnym uwzględnieniem roli drzew w życiu człowieka.

Celem głównym projektu jest stworzenie oferty działań oraz materiałów dydaktycznych dla osób dorosłych, na tyle  różnorodnych i atrakcyjnych, aby mogły skłonić ich do zastanowienia i zaangażowania się w poszczególne działania.

Strona polska będzie gościć partnerów z Czech, Niemiec i Angli  na początku sierpnia. Zaraz po pikniku jaćwieskim zrealizuje seminarium poświęcone zrównoważonemu rozwojowi oraz produktom lokalnym .

Jako MSL działające wśród innych organizacji, zostaliśmy zaproszeni do udziału w tym projekcie i do wyjazdu 4-8 czerwca do partnera Czeskiego, do Jihlawy, najpierw  autobusem do Warszawy na lotnisko Chopina, następnie lot do Pragi i znowu autobusem do celu naszej podróży.

Naszej grupie przewodziła Monika Mużyło z magistratu a towarzyszami byli Basia z Orzechowa , Magda , Cezary i Karol ze Starych Juch.

Czechy to piękny kraj. Wcześniej odwiedzałem już Pragę i Ostrawę. Jihlawa liczy ok.50 tys. mieszkańców i posiada mnóstwo zabytków, starych brukowanych ulic, dziesiątek pensjonatów, hoteli, licznych cukierni ,kawiarni i restauracji. W Jihlawie od 6o lat prosperuje też produkcja samolotów Skyleader i podzespołów do Airbus 320  w wytwórni JIHLAVAN airplanes. Nie omieszkałem skorzystać z okazji aby zwiedzić ten zakład.

Miroslav Boubela - kierownik handlowy pokazał mi wszystkie stanowiska gdzie powstają podzespoły samolotów. Wprawdzie można samemu zbudować samolot, ale jak zobaczyłem jak to się robi, to już wolałbym chyba coś gotowego. Samoloty już gotowe do przekazania nabywcom mogą odlecieć z dużego lotniska w Jihlavie. Na lotnisku działa aeroklub i szkoły lotnicze. Jiri Halama - instruktor z lokalnej szkoły, zaprosił mnie na piękny lot Skyleaderem nad Jihlavą.

Przez dwa dni wraz z czwórką Anglików i trójką Niemców braliśmy udział w zajęciach, zwiedzaniu centrum edukacji ekologicznej, ścieżki ekologicznej, ZOO i parków w Jihlavie. W sobotę zwiedzaliśmy Pragę.

To była krótka wizyta ale pełna dobrych przeżyć, nowych poznanych ludzi, pięknych plenerów i to wrażenie, że to był zupełnie inny świat, inny kraj.